Stoppa exploatering av pojkar

Sexhandeln är en av Thailands största inkomstkällor. Varje timme säljs kvinnor, män och barn för att tillfredsställa turister och inhemska kunder. Vi i EFK arbetar mot människohandeln i Thailand tillsammans med organisationen Urban Light (UL). Deras huvudfokus är att hjälpa pojkar och unga män i åldrarna 14–24 år som fallit offer för sexhandel.

Projektet är godkänt för skattereduktion. Klicka här för att läsa mer om skattereduktion.

Genom att arbeta med rotorsaker som värderingar men också stödja föräldrar att bättre ta hand om sina barn och inte skicka dem till storstaden för att tjäna pengar, stoppar vi människohandeln. Vi i EFK stödjer ULs förebyggande arbete och deras drop-in center i centrala Chiang Mai.

Berättelse från projektet

Nong Tun (anonymiserat namn) är en kille som har flyttat in och ut från olika boenden och också ungdomsfängelset i Chiang Mai. Han har haft en tuff uppväxt och blev som minderårig utsatt för sextrafficking i Bangkok. Men han lyckades ta sig därifrån och tillbaka till Chiang Mai. Han började komma till Urban Lights drop-in center för några år sen och personalen är imponerad över hans utveckling. Det har varit en lång process men genom Urban Lights stöd så går han nu på en yrkesutbildning för att bli kock.

Han minns första gången han kom till Urban Light: “Jag kände att här är ett ställe jag kan slappna av på
och känna mig trygg”. Just nu är Tun i process för thailändskt medborgarskap och han säger: “I framtiden vill jag ha en bil, ett hus, ett bra jobb. Jag vill ha en enkelt, fridfullt liv.”

Under det senaste halvåret har Kalle Jonsson från EFKs missioncenter i Chiang Mai hållit workshops i bakning för killarna på Urban Light och för några unga tjejer från en annan organisation. Det är en aktivitet där de får öva på att samarbeta och tänka ekonomiskt, men framför allt vara kreativa och ha roligt. De känner sig också stolta över att de skapar något som andra blir glada över och tar gärna med sig bakverken till sina vänner efteråt. Just nu håller vi att fundera på hur vi skulle kunna utveckla bakningen, så var gärna med i bön för det! Urban Light har också flyttat till nya lokaler. Var gärna med i bön att de ska få vara ett ljus i sitt nya område och att de ska fortsätta nå ut till Tun och andra killar som behöver det.

Workshop i bakning.

Under det senaste halvåret har EFKs missionär Kalle Jonsson hållit workshops i bakning med killarna på Urban Lights center.

Insamlingsnummer 48239 · Ge för livet 68239 · Barnhjälpen 58239

Ge direkt till projektet snabbt och enkelt! Din gåva gör skillnad!

I de fall insamlingen till ett enskilt projekt blir större än årets behov kan dessa pengar komma att användas i ett annat liknande projekt inom samma fokusområde.