Typ av tjänst: I en EFK-församling
Arbetsgivare: Filadelfiakyrkan Örebro
Tjänstegrad: 100%

Titel: Församlingspastor
Område/ort: Örebro

Församlingspastor i Filadelfiakyrkan i Örebro

Vi är en församling på 850 medlemmar i centrala Örebro. Vi säger ibland om oss själva att ”bredden är vår spets”. Med det menar vi att församlingens brokighet och mångfald är det som gör oss till vilka vi är. Vi kommer från olika delar av Sverige och världen. Vi är i många olika åldrar och vi har olika bakgrund, men vi delar tron på Jesus Kristus och en längtan efter att fler ska lära känna honom! För tre år sedan antog vi en ny vision i församlingen som sammanfattas i orden Ge vidare. I visionen uttrycker församlingen en inriktning mot ett mer missionellt församlingsliv. Församlingen tillhör Evangeliska Frikyrkan.

Tjänsten

Församlingspastor på 100 %. Tjänsten innefattar ett ansvar för församlingens diakonala inriktning, som förnyats under de senaste två åren. Till detta tillkommer församlingsnära arbetsuppgifter så som förkunnelse, samtal, bönesamlingar, Alpha, omsorg och församlingsutveckling. Tjänsten kommer även utformas med utgångspunkt i den sökandes gåvor och profil. Som pastor i Filadelfiakyrkan kommer du arbeta nära församlingens föreståndare och ingå i ett team med övriga anställda.

Vi ser gärna att du:

  • Har erfarenhet av tidigare tjänst i församling.
  • Har teologisk utbildning.
  • Vill vara med och leda församlingen i en missionell inriktning.
  • Trivs att arbeta i team såväl som självständigt.

Tillträde

Enligt överenskommelse, senast augusti 2022.

Ansökan

Välkommen att skicka din ansökan med CV och personligt brev till rekrytering@filadelfiaorebro.se

Sista ansökningsdag: Vi vill ha din ansökan så snart som möjligt och hanterar ansökningarna löpande.

Har du frågor eller vill veta mer? Välkommen att kontakta: